MACTEL.COM.AU
 
 
 
 

Home Page » Sport Macedonia » МАКЕДОНИЈА БЕЛЕЖИ ПАД ЗА ДВЕ ПОЗИЦИИ НА НАЈНОВАТА ФИБА РАНГ ЛИСТА
 
МАКЕДОНИЈА БЕЛЕЖИ ПАД ЗА ДВЕ ПОЗИЦИИ НА НАЈНОВАТА ФИБА РАНГ ЛИСТА
05.12.2017, 09:55:33
 
 
 

Македонската репрезентација падна две позиции на најновата ранг листа која ја објави Светската кошаркарска федерација (ФИБА).

.

Во најновиот ранкинг се земени резултатите во ноемвриските квалификации, но без разлика што ние славевме над Словачка и Швајцарија во претквалификациите за ЕП забележавме пад и сега сме 40 светска сила или 22 во Европа.

Ние имаме 159,2 поени што е доволно да бидеме во сендвич на Уругвај и Унгарија кои се пред и зад нас. Меѓу најдобрите пет има само една промена и сега Литванија е петта на сметка на Аргентина. Лидери се САД пред Шпанија, Србија и Франција.

 
 
 
 
      
 
 
 
Related News