MACTEL.COM.AU
 
 
 
 

Home Page » Showbiz News » НОВИОТ ХОРОР РУШИ РЕКОРДИ И ШИРИ СТРАВ НИЗ СВЕТОТ
 
НОВИОТ ХОРОР РУШИ РЕКОРДИ И ШИРИ СТРАВ НИЗ СВЕТОТ
13.09.2017, 13:30:21
 
 
 

Стравот го освојува светот, откако хорор филмот “It” на режисерот Енди Мушети по романот на Стивен Кинг доби рекордни приходи од 117 милиони долари, соопштуваат светските новински агенции. “It” ги постигнал третите највисоки приходи постигнати за 2017 година досега по “Убавицата и ѕверот” и “Чувари на галаксијата 2”.  

.

Тоа е и рекорд кај филмовите, пуштени на екраните во септември. Уште еден знак за успехот на филмот е и фактот дека тој е забранет за лица под 17 години без придружба. Досега со највисоки приходи во деби викенд беше хорор филмот “Паранормални активност 3” – 52,6 милиони (2011). Рекордот за Септемврискиот филм припаѓаше на “Хотел Трансилванија 2” – 48,5 милиони (2015 година).

И критичари и публиката го оценија филмот исклучително високо, како не недостигаа мислења дека тоа е меѓу најдобрите филмови на Стивен Кинг. Самиот филм е снимен со скромни 35 милиони долари. На второ место на благајната листа на Северна Америка, со скромни 9 милиони долари, е романтичната комедија “Повторно дома” со Рис Витерспун во главната улога. Трет е “Бодигард на убиецот” со 4,9 милиони долари. Првата петорка се исполнува уште од “Анаби 2: Создавање” и “Реката на ветровите”.

 
 
 
 
      
 
 
 
Related News