MACTEL.COM.AU
 
 
 
 

Home Page » Sport Australia » БАРБАРОУСЕС НАЈДОБАР ВО ФЕНИКС ВО СЕЗОНАТА 2016-17
 
БАРБАРОУСЕС НАЈДОБАР ВО ФЕНИКС ВО СЕЗОНАТА 2016-17
19.04.2017, 11:37:20
 
 
 

Меѓународниот крилен играч од Нов Зеланд, Коста Барбароусес се здоби со наградата од Велингтон Феникс, Играч на Годината во ноќта на доделување награди од клубот .

Во својата прва сезона во клубот откако се префрли од Мелбурн Виктори, со изведба на низа прекрасни перформанси до крајот на сезоната Барбароусес ги доведе до работ на ивицата за освојување на награта Глен Мос, Рој Кришна и Марко Роси.

.

Настанот беше одржан на Вестпак стадионот во вторникот навечер во присуство на играчите од Феникс, вработени, волонтери, спонзори и фанови се со цел да се прослават подемите и падовите на клубот во 2016/17 сезона.

Младиот дефанзивец Џејкоб Трат кој се врати за да биде со своето семејство во Дубо беше прогласен за Играч на Годината од Ревера членовите У23.

Кришна пак заслужно беше награден со Адидас Златна Копачка како и Играч на Годината од играчите.

12 те голови на Фиџијан го вброија во екипата заедно со Шејн Шмелц, Пол Ифил, Череми Бруки и Нејтан Барнс кој имаат постигнато по десетина голови во една сезона.

Фондацискиот играч Лиа се здоби исто така со две награди – за неверојатниот напад во 10 тата Рунда против Централ Кост Маринерс во Хамилтон кој беше прогласен за Аполо Гол на Годината, пред напорите направени од Том Дојл, Кришна и Барбароусес.

Заменик капитенот на Феник исто така беше почестен со признание за својата десет годишна служба во клубот кое му беше доделено од страна на долгогодишниот медиумски менаџер Расел Греј.

А посебен момент преставуваше и обележувањето на децениската служба и посветеност кон клубот на Џон Сереписос и Џејсон Пајн.

 
 
 
 
      
 
 
 
Related News