MACTEL.COM.AU
 
 
 
 

Business
Community
ВЕСТИ
 
 
 

ПИСМЕНОСТА ВО РУСИЈА ДОЈДЕ ОД МАКЕДОНСКАТА ЗЕМЈА ВЕЛИ ПУТИН, БУГАРИТЕ СЕ ВОЗНЕМИРИЈА

 

“Вие дојдовте во Русија во необичен ден и по необичен повод – за доделувањето на наградата на Фондацијата ” За единство на православните ... » Читај повеќе

 
 

УТРЕ СЕ ОЧЕКУВА СОСТАВ НА НОВА ВЛАДА

 

Преговорите меѓу партиите околу идниот состав на владата финишираат. Според информациите на Гласот на Америка, мандатарот Зоран Заев најдоцна до утревечер, ќе го ... » Читај повеќе

 
 
 
 

МАШИНА ГРАДИ КУЌА ЗА ДВА ДЕНА

 

Машината се монтира на камион и со неверојатна прецизност сложува цигла по цигла и гради стамбени објекти. Она што го одликува ваквиот начин ... » Читај повеќе

 
 
 
 

ТРАМП ВЕТИ 300 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА БОРБА ПРОТИВ ГЛАДОТ

 

Доналд Трамп го повторил ангажирањето на Соединетите држави во справувањето со гладот во светот, се наведува во соопштението на службата за односи со ... » Читај повеќе

 
 
 
СПОРТСКИ ВЕСТИ
 
 
 

ВАЛЕНТИНО РОСИ ЗАВРШИ ВО БОЛНИЦА

 

Поради ова италијанскиот Мото ГП ас ќе мора да остане во болницата во Римини, додека не бидат финиширани сите прегледи, по што ќе ... » Читај повеќе

 
» МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД ЈА ОСВОИ ...
 
 
 

САРА РИСТОВСКА НОМИНИРАНА ЗА НАЈДОБРО ДЕСНО КРИЛО ВО СВЕТОТ

 

Oвој портал секоја година ги избира најталентираните ракометари кои ја одбележале сезоната. Во изборот има 28 ракометарки кои се родени 1995 или помлади.

На ... » Читај повеќе

 
 
 
 

ГЛОРИ ВО ПЕРТ ЌЕ ИГРА ПРОТИВ КЛУБ ОД ЧИЛЕ

 

Четирикратниот шампион во Чилеанската Лига, Аудакс Италиано ќе пристигнат во Австралија кон средината на годината за да ги одиграат меѓународните пред-сезонски натпревари и ... » Читај повеќе

 
 
 
 

ПЕ ТРЕТ ПАТ ЕДНО ПО ДРУГО КЛИВЛЕНД И ГОЛДЕН СТЕЈТ ВО ФИНАЛЕ

 

Кливленд уште еднаш се прошета низ Бостон, салвеше со фантастични 33 разлика и со 4-1 во победи го доби финалето на истокот. Тие ... » Читај повеќе

 
 
 
 
 
 

СТАЈЛИНГОТ НА ПРВИТЕ ДАМИ НА НАТО ЛИДЕРИТЕ

 
 

 

Најголемо внимание предизвикаа сопругите на американскиот и на францускиот претседател, Мелани и Брижит.

Социјалните мрежи зовреа од коментари за облеката на Брижит Макрон, реагирајќи ... » Читај повеќе

 
 

ЏАСТИН БИБЕР ИМА ПРОБЛЕМИ СО МЕМОРИЈАТА

 

Поп пејачот во вторникот на сцената во еден клуб сакаше пред публиката да ја изведе оваа нумера, но неговиот неуспешен обид да пее ... » Читај повеќе

 
 

БЕЛА ХАДИД КАКО ВО ПРИКАЗНИТЕ-НИ ГОЛА НИ ОБЛЕЧЕНА

 

 

20-годишниот модел носеше комплетно проѕирен фустан од Ralph & Russo, отскривајќи ја минималистичката долна облека

» Читај повеќе
 
 

ЕВА ЛОНГОРИЈА ЏУЏЕТО И СНЕЖАНИТЕ

 

Разликата во висината на сите им падна во очи кога актерката ја постираше фотографијата на која позира на црвениот килим. Ева беше во ... » Читај повеќе

 
 
 

НИКОМУ НЕ ДОЛЖИТЕ НИШТО ЗАТОА ЖИВЕЈТЕ ЗА СЕБЕ

 
 

Наместо да го живеете животот мислејќи дека некому сте му должни за нешто, размислете на следниве неколку работи:

  1. Никому не сте должни оправдувања.

  2. Никому не ... » Читај повеќе

 
 

ЗА ПРВ ПАТ РАКЕТА ЛАНСИРАНА ОД ПРИВАТНА ЛОКАЦИЈА ВО НОВ ЗЕЛАНД

 

Ракетата „Електрон“ е долга 17 метри, лансирана е од полуостровот Махиа, соопшти компанијата.  Ова е прв пробен лет од Нов Зеланд и голем ... » Читај повеќе

 
 

ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ОГЛАСОТ КОЈ ГО НАСМЕА РЕГИОНОТ СНАА ПОДАРУВА СВЕКРВА

 

Оглас: Подарувам свекрва

Модел: Свекрва

Состојба: Зачувана, тропка како нова

Боја: Светла окер

 

 

 

Година на производство: 1948.

Поминати километри: Два брака (првиот од 15, другиот 18 години).

Мотор: Месојад ... » Читај повеќе

 
 

НАЈХРАБРАТА ДЕВОЈКА ВО СВЕТОТ ПЛИВА СО АЈКУЛИ НА БАХАМИТЕ

 

Марин е голем љубител на патувања и редовно ги забавува своите 400.000 следбеници со настани и фотографии од разни места во светот. Нејзината ... » Читај повеќе

 
 
 
 

РЕАКЦИИ ВО ЕПАРХИЈАТА ВО АВСТРАЛИЈА

 
 

Тој го повика Синодот на МПЦ „да стави крај на ваквото девалвирање на устројството и на угледот на МПЦ“ и да го повлече и расчини Петар од Австралија. Александров потсети дека според уставот на ... » Читај повеќе

 
 

НАД 16.000 ИСЕЛЕНИЦИ СЕ ПРИЈАВИЛЕ ЗА ГЛАСАЊЕ

 

Пред истекот на рокот дијаспората почна засилено да се пријавува за гласање на изборите на 11 декември. Од Државната изборна комисија потврдуваат за зголемениот интерес и нагласуваат дека до утрово се пријавени 16.376 лица. ... » Читај повеќе

 
 

И ЕПАРХИЈАТА ВО АВСТРАЛИЈА ПОВИКУВА НА ГЛАСАЊЕ

 

Во агитирањето на иселениците да се пријават за гласање е вклучена и епархијата во Австралија и Нов Зеланд. Тие преку свои активисти бараат од верниците да побрзаат со регистрација бидејќи рокот истекува в петок. ... » Читај повеќе

 
 

МАКЕДОНЦИТЕ ОД АВСТРАЛИЈА ГО ОДБЕЛЕЖАА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА

 

Ќосески им доделил благодарници - признанија на постарите македонски активисти како и на управата на ова македонско здружение за нивниот придонес кон зачувување на македонската култура во изминативе 50 години во овој дел на ... » Читај повеќе

 
 
 

ДА СЕ ГОРДЕЕМЕ СО МЛАДИТЕ ВО МАКЕДОНСКИОТ ТЕАТАР

 
 

Им се восхитувам на режисерот Стефо, техничкиот менаџер Никола и претседателот Душан како и на сите глумци во оваа драма за нивната макотрпна доброволна работа. Одделуваат од своето време да го негуваат македонскиот јазик ... » Читај повеќе

 
 

АНДРИЈАНА ЈАНЕВСКА ЕКСКЛУЗИВНО ЗА MACTEL NEWS

 

- Се променија приоритетите. Најважно ми стана детето, па потоа се‘ друго. Мислам дека тоа е сосема нормално за секоја мајка. Денес, кога децата потпораснаа, правам баланс помеѓу семејството и работата, затоа што децата ... » Читај повеќе

 
 

ЗОРАН ГУЛАБОСКИ: ФИЛМОТ И ТЕАТАРОТ СЕ ДЕЛ ОД МОЈОТ ЖИВОТ

 

За прв пат се јавивте на сцена во 1995 год. и ја толкувавте главната улога на Прличев во драмата „Григро Прличев“

\r\n\r\n

Тоа ми беше прва улога во Македонскиот театар од Илавара и бев изненаден што ... » Читај повеќе

 
 

СЕМЕЈСТВОТО ВО ПРВ ПЛАН А ПОТОА ГЛУМЕЊЕТО

 

. Повеќе години сте водител на Радио програмата „ Тавче Гравче“ во Волонгонг. Како се вроди љубовта во радиото?

\r\n\r\n

Уште како мало дете имав желба да бидам на радио, но посебно сакав да бидам ТВ ... » Читај повеќе