БРИСЕЛ СО НАСОКИ ЗА КЛУЧНИТЕ РЕФОРМИ

 

Областите кои ги идентификува Хан се во сржта на извештајот на експертската група на Рајнахарт Прибе. Експертите потенцираат дека реформите во трите области на некој начин меѓусебно се поврзани во ...  Читај повеќе ›

     

ПРЕМИЕРОТ И МИНИСТРИТЕ УТРЕ ЌЕ ОДГОВАРААТ НА ПРАТЕНИЧКИ ПРАШАЊА

 

Последната седница за поставување пратенички прашања се одржа на 29 септември 2016 година, непосредно пред распуштањето на минатиот состав на Парламентот поради одржувањето на парламентарните избори во декември, по што ...  Читај повеќе ›

     

ОПОЗИЦИЈАТА БАРА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ ДА СЕ ВРАТИ НА ПОЧЕТОК НА СОБРАНИСКАТА ПРОЦЕДУРА

 

„Но, поради ограничените временски рокови и заради потребата да се има две третини од гласовите во парламентот, за да поминат сите овие приоритетни закони кои не можат да чекаат и ...  Читај повеќе ›

     

МАКЕДОНСКИ И БУГАРСКИ ЕКСПЕРТИ ЌЕ РАБОТАТ НА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ

 

Првата средба треба да се одржи во декември во Софија, а ќе вклучува претставници од администрацијата на Македонија и тимови од централното координативно тело за управување на средствата од ЕУ ...  Читај повеќе ›

     

ПРИФАТЕНО ОБВИНЕНИЕТО ЗА СЛУЧАЈОТ ТОПЛИК

 

Предметот се однесува на продажбата на градежна парцела за изградба на населбата сончев град во скопската општина Сопиште. За овој случај, снимките од прислушуваните телефонски разговори се прифатени како доказ.

Во ...  Читај повеќе ›

     

БПЦ ЌЕ ГО РАЗГЛЕДУВА ПРАШАЊЕТО ЗА МПЦ ПО КОНСУЛТАЦИЈАТА СО ДРУГИТЕ ЦРКВИ

 

„Брзите решенија никогаш не се добри“, изјави митрополитот Јован пред денешната утринска литургија во црквата Свети Александар Невски во Софија.

Пред неколку дена Светиот синод на Македонската православна црква - Охридска ...  Читај повеќе ›

     

ИЗНЕСЕНИ НАД 1500 ДОКАЗИ ЗА СЛУЧАЈОТ ТРУСТ

 

Судското рочиште за „Труст“ денес беше паузирано со цел СЈО да обезбеди примерок од доказите за одбраната.

Меѓу доказниот материјал е документација од тендерската постапка прибавена од РЕК Битола, фактури од ...  Читај повеќе ›

     

МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА ПОТПИШАА 9 ДОГОВОРИ, ПОДДРШКА ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ

 

Заев истакна дека со оваа заедничка седница владите на Република Македонија и Република Бугарија застануваат една до друга во ефектуирање на договорот за пријателство, добрососедство и соработка и дека со ...  Читај повеќе ›

     

ЏЕТС СЕ ВРАТИЈА НА ВРВОТ ВО А ЛИГАТА ПО УБЕДЛИВИОТ ТРИУМФ НАД ВИКТОРИ

 

Гостите беа тие кои први го отворија резултатот откако Барбароусес уште во 5 минута од натпреварот ја затресе мрежата на домаќините.

Само осум минути подоцна Георгиевски погоди за домашните и изедначи ...  Читај повеќе ›

     

ДЕВОЈКА ОД АВСТРАЛИЈА СЕ ВОЗЕЛА ЦЕЛИ 20 МИНУТИ СО ОГРОМЕН ПАЈАК

 

„Се враќав со автомобилот од работа и кога погледнав нагоре, забележав пајак како гледа директно кон мене. Помислив да застанам , но не знаев со што да го исфрлам од ...  Читај повеќе ›