MACTEL.COM.AU
 
 
 
 

Business
Community
ВЕСТИ
 
 
 

ПРЕТСТАВЕНА МЕТОДОЛОГИЈАТА ЗА ИЗБОРНО ИЗВЕСТУВАЊЕ

 

Агенцијата за медиуми ја соопшти нацрт- методологијата според која ќе се врши мониторинг за време на изборниот процес. Интернет порталите се изземени од ... » Читај повеќе

 
 

ЕЛЕМ ПЛАНИРА ДА ГРАДИ НОВИ ЕЛЕКТРАНИ

 

Електрани на Македонија распиша тендер за избор на консултантска компанија што ќе изработи префизибилити студија за изградба на нови когенеративни електрани во земјава, ... » Читај повеќе

 
 
 
 

ОГРОМНА ДУПКА НЕНАДЕЈНО СЕ ПОЈАВИ НА АВСТРАЛИСКИОТ БРЕГ

 

Дупката на плажата во Квинсленд почна да се отвара околу полноќ. Песокот пропадна неколку метри во длабочината на морето. Една жена почна да ... » Читај повеќе

 
 
 
 

ГРЦИЈА СО ВТОРА ПРАТКА ПОМОШ ЗА МАКЕДОНИЈА ПО ПОПЛАВИТЕ

 

Во меѓувреме, грчките медиуми јавија дека првата мисија во рамките на грчката помош завршила успешно со помош на грчката противпожарна служба. Се нагласува ... » Читај повеќе

 
 
 
СПОРТСКИ ВЕСТИ
 
 
 

24 АВГУСТ ДЕН НА КОШАРКАТА ВО ЧЕСТ НА КОБИ БРАЈАНТ

 

Брајант кариерата ја почна во дресот со број 8, а потоа го облече и дресот со број 24. Прославата на денот на Коби Брајант ќе заврши ... » Читај повеќе

 
» ВАРДАР ПРОТИВ МЕШКОВ БРЕСТ ...
 
 
 

СЕ ПОВРЕДИ ФИЛИП МИРКУЛОВСКИ ЌЕ ПАУЗИРА НЕКОЛКУ НЕДЕЛИ

 

Ова дефинитивно е голем удар за нас. Разочарани сме, исто како и Филип, кој работеше напорно во овие пдоготовки. Му посакуваме што поскоро ... » Читај повеќе

 
 
 
 

БУЛУТ СЕ ВРАТИ ВО ЦРВЕНО-ЦРНИТЕ РЕДОВИ

 

Засекогаш запаметен по неговата игра кога постигна дури два гола од позиција на клупата за резерви во Сиднејското IX дерби, Булут, кој се ... » Читај повеќе

 
 
 
 

ПОРТО ЈА ПРЕГАЗИ РОМА И ВЛЕЗЕ ВО ГРУПНАТА ФАЗА ОД ЛШ

 

Постигнати резултати на петте реванши одиграни синоќа:
Рома – Порто 0:3 (вкупно 1:4),
Хапоел Бер Шева – Селтик 2:0 (4:5),
Легија – Дaндалк ... » Читај повеќе

 
 
 
 
 
 

ЏЕНИФЕР ЛОРЕНС НАЈПЛАТЕНА АКТЕРКА

 
 

Американската актерка Џенифер Лоренс е највисокоплатената актерка, покажува  листа на списанието “Форбс”.
Во последната година 26-годишната Лоренс, снимала се во филмот “Игри на ... » Читај повеќе

 
 

БРЕД ПИТ ИГРАЛ ВО ЈУГОСЛОВЕНСКИ ФИЛМ

 

Бред Пит на почетокот на криерата глумел во југословенски филм.

Филмот „Темната страна на сонцето“ во режија на Божидар Николиќ снимен е далечната 1988 ... » Читај повеќе

 
 

ИТАЛИЈАНСКИ МИЛИОНЕР УЖИВА СО 30 ГОДИНИ ПОМЛАДА МАНЕКЕНКА

 

 36 годишната манекенка Елизабета Грегорачи, сопруга на италијанскиот милијардер, некогашниот плејбој Флавио Бријаторе, на Миконос предизвикува воздишки.Флавио Бријаторе (66), сопственик на тимот на ... » Читај повеќе

 
 

ДИМИТАР ЈА ЗАПРОСИ САРА МЕЈС

 

Далеку од очите на јавноста, далеку од очите на пријателите, пред неколку дена популарниот водител Димитар Атанасовски на една позната плажа во Грција ... » Читај повеќе

 
 
 

ВО ДУБАИ СЕ ОТВОРА НАЈГОЛЕМИОТ ЗАТВОРЕН ЗАБАВЕН ПАРК ВО СВЕТОТ

 
 

Во мрачните делови се наоѓаат и зомбиња, додека во Изгубената долина се наоѓа и вештачка прашума.

Како што стојат работите, семејствата во Дубаи сега ... » Читај повеќе

 
 

САМСУНГ ЌЕ ПРОДАВА ПОЛОВНИ МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ

 

Во „Самсунг“ ќе се проверува исправноста на уредите, а потоа ќе се продаваат како половни по пониски цени. Ваквиот потег на „Самсунг“ ќе ... » Читај повеќе

 
 

НАЈБИЗАРНИТЕ ЗАКОНИ ВО АВСТРАЛИЈА

 

1. Таксистите во Квинсленд морат да имаат сено во багажникот.

2. Во Викторија е илегално да се замени сијалица, освен ако не сте кавлификуван ... » Читај повеќе

 
 

ЗЛАТНИ ПРАВИЛА ЗА ЗДРАВ ЖИВОТ

 

Правило број 1: Умереност

Внимавајте на балансираниот однос на внесување на енергија и нејзино трошење. Тоа значи дека треба да јадете 5 умерени оброци ... » Читај повеќе

 
 
 
 

МПЦ СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ ОД ХАМИЛТОН ГО ПРОСЛАВИ СВОЈОТ ПАТРОН

 
 

Свети Наум Охридски Чудотворец бил средновековен научник, писател, учител, и еден од основоположниците на словенската и македонската писменост и просвета.

Во негова чест на 3 јули од раните утрински часови црквата што го носи неговото ... » Читај повеќе

 
 

OГИНАР: ВОНРЕДЕН КОНГРЕС НА ВМРО-ДПМНЕ, ДА ГО РЕФОРМИРАМЕ КУКАВИЧКОТО ГНЕЗДО

 

Нестор Огинар, македонски иселеник во САД и еден од првите задгранични претставници на ВМРО - ДПМНЕ на Фејсбук објави отворено писмо до членството на ВМРО- ДПМНЕ: „Ќе се согласите ли со мене дека реформи ... » Читај повеќе

 
 

ММДЧП ПОВИКУВА НА СМИРЕНОСТ И ЗДРАВ РАЗУМ ВО МАКЕДОНИЈА

 

Од 1991 година и прогласувањето на независност, Македонија мораше да издржи безброј препреки само за да го осигура својот опстанок. Покрај многуте други работи, да се потсетиме и на грчкото ембарго, албанските немири и ... » Читај повеќе

 
 

(ВИДЕО) ОМД: АМЕРИКАНСКИ ПАСОШИ НА МАКЕДОНЦИ ВО КОНГРЕСНАТА БИБЛИОТЕКА ВО САД

 

Во Конгресната библиотека во Вашингтон има копии од најмалку 1.000 барања од Македонци, кои аплицирале за американски пасош. Тоа се документи на првите Македонци, кои имигрирале во САД, од 1795 до 1925 година. Во ... » Читај повеќе

 
 
 

ВЕДРА, НАСМЕАНА И СЕКОГАШ ПОЗИТИВНА – ДАНИ ДИМИТРОВСКА ЗА MACTEL

 
 

За почеток ајде да се потсетиме на она што Дани го сработи последно, ако не се лажам тоа е синглот Суштина , или сепак има нешто поново? Всушност на што работи Дани во моментов?

Суштина ... » Читај повеќе

 
 

ДИМИТАР ЃОРЃИЕВ ЗА MACTEL: ДА СЕ БИДЕ СВEТСКИ ПРВАК ЗНАЧИ ОТКАЖУВАЊЕ ОД МНОГУ НЕШТА

 

Она што би сакала да те прашам на самиот почеток е колку титулата светски првак во кик бокс  те промени како личност, ја доби доста млад па што значеше за тебе првото твое ... » Читај повеќе

 
 

ИСТРАЈНОСТА Е ОНА ШТО МЕ ПРАВИ ВИСТИНСКИ СРЕЌНА - ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ЗА MACTEL

 

Поминаа веќе неколку години откако Јелена се појави и имаше своја улога во филмот на Анџелина Џоли '' Во земјата на крвта и медот '' , како од денешна перспектива гледаш на сето тоа, ... » Читај повеќе

 
 

ПРЕТСТАВИТЕ РЕЛАКСАЦИЈА, МУЗИКАТА ПРЕОКУПАЦИЈА – ИГОР ЏАМБАЗОВ ЕКСКЛУЗИВНО ЗА MACTEL

 

Никогаш уморен, полн со енергија, eнтузијастички настроен и со огромна желба се стреми кон остварување на идејата „Џамбо фестивал“. Првично требаше да се реализира кон крајот на 2015, потоа поради здравствените проблеми на Џамбазов ... » Читај повеќе