MACTEL.COM.AU
 
 
 
 

Business
Community
ВЕСТИ
 
 
 

ИЗБРАНИ ВД ПРЕТСЕДАТЕЛИ НА КРИВИЧЕН И ВРХОВЕН СУД

 

Судијката Снежана Бајлозова ќе раководи со Врховниот суд, а Татјана Михајлова со Кривичниот. Судскиот совет ги изгласа за ве-де претседателкии нивниот мандат ќе ... » Читај повеќе

 
 

ИДЕНТИФИКАЦИЈА НА ГЛАСАЧИТЕ СО ФОТОГРАФИЈА ЗА ДА НЕМА ЗЛОУПОТРЕБИ

 

Личните фотографии се во формат како од личните карти или патните исправи на гласачите. ДИК ја информира јавноста и дека гласачките ливчиња и ... » Читај повеќе

 
 
 
 

ДЕДО МРАЗ, ПАК СТИГНА КАЈ НАС

 

Масовно посетениот настан и оваа година го организираше Македонскиот просветно училишен одбор за НЈВ, а на него настапија училиштата во кои се изучува ... » Читај повеќе

 
 
 
 

КАДЕ ОДИ ИТАЛИЈА ПО НЕУСПЕШНИОТ РЕФЕРЕНДУМ

 

„Преземам целосна одговорност за поразот и ќе поднесам оставка. Мојот мандат вечерва заврши“, кажа Ренци, кој најави дека денес ќе му ја предаде ... » Читај повеќе

 
 
 
СПОРТСКИ ВЕСТИ
 
 
 

Ф1 СЕ ВРАЌА ВО ФРАНЦИЈА

 

Враќањето на ГН на Франција по пауза од десет години го потврди и Кристијан Естроси, претседател на регионот Провалс-Алпи-Азурен брег. Задоволство од објавата ... » Читај повеќе

 
» ЛАРА ГУТ НАЈБРЗА ВО ...
 
 
 

ПЕТ ПЛИВАЧИ ОД МАКЕДОНИЈА НА СВЕТСКОТО ВО КАНАДА

 

Во конкуренција на повеќе од 1.000 пливачи од 176 земји од светот, Македонија во Виндзо ќе ја претставуваат Анастасија Богдановски, Горазд Чепишевски, Дамјан ... » Читај повеќе

 
 
 
 

СИДНЕЈ ФК ОДМОРЕНИ И ПОДГОТВЕНИ ЗА БИТКАТА НА ТИТАНИТЕ

 

Зуло изјави дека натпреварот во петокот вечерта ќе биде од клучно значење за тимот во понатамошниот тек од сезоната. Како и да е ... » Читај повеќе

 
 
 
 

РАСЕЛ ВЕСТБРУК ГО ЗАПИША ШЕСТИОТ ТРИПЛ-ДАБЛ ПО РЕД

 

Одлучувачка во средбата се покажа третата четвртина, освоена од Тандер со 13 поени разлика. Вестбрук заврши со 32 поени, 13 скока и 12 ... » Читај повеќе

 
 
 
 
 
 

ПОЛИТИЧАРИ И БИЗНИСМЕНИ ВО СТРАВ, СОРАЈА ГО ЗАГУБИ ТЕЛЕФОНОТ

 
 

Сораја во телефонот имала пораки кои ѝ ги праќале многу моќни мажи, од кои некои имаат и семејства, па ако тие се најдат ... » Читај повеќе

 
 

РИТА ОРА СЕ РАЗГОЛИ ЗА МАГАЗИНОТ LOVE

 

За неа голотијата не е непозната работа. Овој пат, Рита Ора постигна нов врв, учествувајќи во третиот ден на рекламната кампања на списанието ... » Читај повеќе

 
 

ЗА УЛОГА ОСЛАБЕ 22 КИЛОГРАМИ

 

Глумецот, во едно неодамнешно интервју откри колку му било тешко да ги изгуби килограмите, но и дека доста ослабнал пред почетокот на снимањето.

- ... » Читај повеќе

 
 

КОЈ Е ЧОВЕКОТ КОЈ Е ИНСПИРАЦИЈА ЗА ЗВЕРКАТА

 

Додека ликот на Ејдан бил измислен од продуцентите, ликот на "Ѕверката" се појавува во книгата по која беше создадена серијата, и е инспириран ... » Читај повеќе

 
 
 

ВО АВСТРАЛИЈА НАПРАВЕНА ГАРАЖА ИСТА КАКО НА БЕТМЕН

 
 

Импресивната гаража е направена во рамките на имотот, а архитектите добиле идеја да направат копија на гаражата на Брус Вејн, односно на Бетмен. ... » Читај повеќе

 
 

ЛИВЕРПУЛ ЈА ДОБИ ПРВАТА ПАТЕКА ВО СВЕТОТ ЗА БРЗО ПЕШАЧЕЊЕ

 

Оваа патека ќе им овозможи на пешаците да брзаат низ толпата народ без да бидат стопирани од "влечкачите".

Истражувањето, кое беше спроведено од "Argos", ... » Читај повеќе

 
 

ПОВЕЌЕ СЕКС ЗА ПОДОБРО ПОМНЕЊЕ

 

Истражувањето за тоа како PVI или пенисно-вагиналниот однос влијае на женскиот мозок, дојде до заклучок дека жените кои почесот имаат секс подобро и ... » Читај повеќе

 
 

ЗОШТО СЕ РАЗБОЛУВАМЕ ВО ДЕКЕМВРИ

 

Ладно е!

За жал, нашите мајки биле во право кога ни викале да се облекуваме подобро. Истражувањата покажале дека најчестите вируси кои предизвикуваат настинка ... » Читај повеќе

 
 
 
 

РЕАКЦИИ ВО ЕПАРХИЈАТА ВО АВСТРАЛИЈА

 
 

Тој го повика Синодот на МПЦ „да стави крај на ваквото девалвирање на устројството и на угледот на МПЦ“ и да го повлече и расчини Петар од Австралија. Александров потсети дека според уставот на ... » Читај повеќе

 
 

НАД 16.000 ИСЕЛЕНИЦИ СЕ ПРИЈАВИЛЕ ЗА ГЛАСАЊЕ

 

Пред истекот на рокот дијаспората почна засилено да се пријавува за гласање на изборите на 11 декември. Од Државната изборна комисија потврдуваат за зголемениот интерес и нагласуваат дека до утрово се пријавени 16.376 лица. ... » Читај повеќе

 
 

И ЕПАРХИЈАТА ВО АВСТРАЛИЈА ПОВИКУВА НА ГЛАСАЊЕ

 

Во агитирањето на иселениците да се пријават за гласање е вклучена и епархијата во Австралија и Нов Зеланд. Тие преку свои активисти бараат од верниците да побрзаат со регистрација бидејќи рокот истекува в петок. ... » Читај повеќе

 
 

МАКЕДОНЦИТЕ ОД АВСТРАЛИЈА ГО ОДБЕЛЕЖАА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА

 

Ќосески им доделил благодарници - признанија на постарите македонски активисти како и на управата на ова македонско здружение за нивниот придонес кон зачувување на македонската култура во изминативе 50 години во овој дел на ... » Читај повеќе

 
 
 

ВЛАДО САЗДАНОВ: ЖИВОТОТ ИСПОЛНЕТ СО ГЛУМА

 
 

По зборовите на Владо, тој одсекогаш уживал да социјализира, со песната и музиката да се дружи и ужива во ритамот на македонскиот мелос. Поведовме разговор со Владо, за кој многу малку се знае во ... » Читај повеќе

 
 

ГОРДАНА МИЛОШЕВСКА ЗА MACTEL: СОНОТ МИ СЕ ИСПОЛНИ

 

Какви беа вашите почетоци, како и каде ви се врежа љубовта во театарот?

Уште како ученичка во основно и средно учествував во училишни престави и таа љубов продолжи и во Австралија само поради домашни обавези ... » Читај повеќе

 
 

ИНТЕРВЈУ СО ЈАВОРКА КОТЕВСКА: УЖИВАМ ДА БИДАМ НА СЦЕНА

 

Што значи за вас Јана која ја толкувате во „Баба се мажи“?

\r\n\r\n

Бабата Јана е од постарата генерација на Македонки која подолго време живее во Австралија. Тaа примила доста позитивни и негативни навики од овдешната ... » Читај повеќе

 
 

ИНТЕРВЈУ СО МЛАДИОТ ВИОЛИНИСТ ВИКТОР АНГЕЛОВ: СОНУВАЈТЕ ГОЛЕМИ НЕШТА ЗА ГОЛЕМИ РАБОТИ ДА СЕ ОСТВАРАТ

 

Виктор е роден во Штип во 1989 година, потекнуваш од музичко семејство па ајде да започнеме со твоите почетоци. Како се одлучи за виолина и колку твоите најблиски имаа некакво влијание врз насоката во ... » Читај повеќе